Komplexné cviky a izolované cviky (rozdiel)

13.03.2018

Rozdelenie a vysvetlenie komplexných a izolovaných cvikov je veľmi jednoduché. Obidva druhy cvikov majú svoj zmysel a je veľmi dôležité ich využívať.

1. KOMPLEXNÉ CVIKY

Pri komplexných (základných) cvikoch zapájate viacero svalových vlákien, ktoré spolupracujú s inými svalmi. Zlučuje sa činnost viacerých svalov, čo v dôsledku zaťažuje najviac namáhanú časť svalstva. Treba spomenúť aj pozitívny zásah do metabolizmu, ktorý v konečnom dôsledku prospieva vášmu organizmu. Ku komplexným cvikom u každého z nás dochádza aj pri bežnej manuálnej práci (napr. keď dvíhame ťažké veci a urobím klasický drep). Pravidelným cvičením komplexných cvikov spevňujeme celé telo, budujeme stabilitu a týmpádom napomáhame aj prevencii voči prípadnému pošmyknutiu sa, keďže mozog a svaly sú prepojené a vaše telo je dostatočne vytrénované a silné, čiže dokáže ustáť prípadný pád. Nezabúdajte, že celé telo vás drží pohromade a je dôležité ho aj celé posilňovať...

Medzi komplexné (základné) cviky patria drepy, leg press, mŕtvy ťah, kľuky na bradlach, zhyby, kliky a iné...

2. IZOLOVANÉ CVIKY

Pri izolovaných cvikoch zaťažujete najviac jeden sval, ale je treba si uvedomiť, že vždy pracujú aj okolité svaly a nikdy nedosiahnete jeho úplnú izoláciu. Každopádne platí to, že sa stále zameriavate konkrétne na jeden sval. Medzi izolované cviky patria napr. bicepsové a tricepsové zdvihy, predpažovanie, predkopávanie, zakopávanie a iné.

Je nutné si uvedomiť, že treba cvičievať obidva druhy cvikov. Mnoho ľudí vynecháva komplexné cviky a v posilňovni cvičia prevažne izolované. Je to veľká chyba, pretože svojmu telu dodáte potrebné množstvo energie hlavne komplexnými cvikmi a týmpádom sa vám budú izolované cviky robiť ľahšie.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky