Drepy

11.03.2018

Drepy patria medzi najdôležitejšie cviky na zadok a nohy. Zaraďujeme ich medzi izometrické cvikyDrepy výborne rozvíjajú svalovú hmotu, pália tuky, posilňujú vzpriamovače trupu a zlepšujú rovnováhu, čo je výborná prevencia voči rôznym pádom a úrazom.

Taktiež vďaka tomuto cviku zlepšujeme pohyb čriev, čo napomáha k odburávaniu odpadových látok a samozrejme zlepšuje cirkuláciu telesných tekutín.

Drepy podporujú zlepšenie metabolizmu a sú skvelá prevencia voči kardiovaskulárnym chorobám, cukrovke a obezite, vďaka zlepšenej regulácii hladiny tukov a glukózy.

Aj tí najväčší profesionálni športovci majú tento cvik zaradený vo svojom športovom programe, keďže drepový cvik zlepšuje aj kondičku.


AKO CVIČIŤ:

Je dôležité si uvedomiť, že každý jeden z nás je individuálny a každému vyhovujú počas cviku iné zlepšenia a úpravy, vďaka ktorým je tento cvik efektívny.

V mnohých prípadoch sa spomína, že drepy poškodzujú kolená, čo však nie je pravda. Kolená sa poškodzujú len vtedy, keď sa počas tohto cviku nepoužíva správna technika. Dokonca sa však preukázalo, že počas používania správnej techniky, tento cvik posilňuje spojivové tkanivá a kolenné kĺby.

Odporúčam, aby ste sa zahriali pred drepovaním.

Postavte sa s nohami rozkročenými približne v šírke ramien. Špičky smerujú mierne od seba, aby sme vytvorili písmeno V. Chrbát držte vystretý.

Ruky predpažíme pred seba a začíname prechádzať do drepu. Chodidlá majte položené (vyslovene prilepené) celou plochou na zemi. Rozhodne nedvíhajte päty od zeme!!!

Zastavte sa v pozícii, keď máte stehná rovnobežne s podlahou, zotrvajte v tejto polohe pár sekúnd a pomaly vykonajte pohyb naspäť nahor.

Panvu a zadok tlačte smerom nadol a vzad. Pri pohybe nadol vykonáme pomalý nádych a pri pohybe nahor pomalý výdych. Telo vás síce bude nabádať k opačnému procesu dýchania, čiže nadýchnúť sa pred drepom a vydýchnuť počas pohybu smerom nadol, ale to je nesprávne !

Kolená počas celého pohybu smerujú od seba. Rozhodne ich netlačte k sebe.

V mnohých prípadoch sa vedie debata, či majú kolená presiahnúť úroveň špičiek chodidiel. Dokonca bola prezentovaná jedna štúdia z roku 2003 (oficiálny PDF súbor štúdie), ktorá tvrdí, že pri presiahnutí línie špičiek kolenami, si zvyšujete pravdepodobnosť úrazu. Každopádne by týmpádom boli znevýhodnení vyšší ľudia, ktorí jednoznačne na vykonanie správneho pohybu počas drepu, musia presiahnúť líniu špičiek kolenami. Takže platí to, že každý cvik má síce svoje pravidlá, ale zároveň každý človek má individuálny organizmus. Čo jednému robí dobre, druhému môže škodiť.

V nižšie priloženej fotogalérii si môžete pozrieť správnu techniku drepovania.

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky